Co je Barefoot?

 „Bare“ anglický holý a „Foot“ z anglického noha. Barefoot = naboso. Chůze barefoot = chůze naboso, neboli bez bot.

Chodidla jsou velmi citlivá, složená z mnoha nervových zakončení, šlach a svalů. Až 70% vjemů z chůze vnímáme našimi chodidly. A co s nimi udělá tvrdá podrážka a bota, která stlačuje prsty? Zkuste se zamyslet. Proč děti tak rády chodí naboso? Proč se vyzouvají z botiček? Proč je chůze naboso tak příjemná? Chceme chodit naboso i tam, kde nám může hrozit zranění a proto jsou tady úžasné “bosé” boty a botičky.

Příroda vyvinula lidskou nohu jako dokonale efektivní nástroj pro pohyb. Postupem času začali lidé chodit v botách, které se mimo ochrany chodidla staly především módním doplňkem. Tato obuv většinou nepodporuje přirozenou anatomii chodidla, je moc úzká, tvrdá, nepoddajná a chození v této obuvi v nás často vzbuzuje pocit nesvobody. Takováto špatná obuv může dokonce zapříčinit nemalé zdravotní obtíže.

HISTORIE CHŮZE NABOSO

Ne, opravdu to není jen “módní trend” Kdybychom měli nosit boty, narodili bychom se s nimi. Lidé odjakživa chodili hlavně naboso. Velmi zajímavá je studie ortopeda Phila Hoffmana z roku 1905 s názvem “Conclusions Drawn From a Comparative Study of the Feet of Barefooted and Shoe-Wearing People přeloženo “Závěry vyvozené ze srovnávací studie celoživotně bosých a obutých lidí.”

V poslední době se stále více lidí zajímá o své zdraví a zjišťuje, že chůze bosá chůze tělu velmi prospívá. Ne všude je však možné chodit naboso a proto je velmi oblíbená tzv. barefoot neboli bosá obuv, která má za úkol poskytnout chodci pocit, zkušenost, zážitek, jako by chodil naboso.

BAREFOOT OBUV X BĚŽNÁ OBUV

  • tenká a ohebná podrážka (max 5 mm) x příliš odtlumená podrážka nám zabraňuje vnímat naše přirozené pružící mechanismy
  • žádná podpora klenby x noha v botě s klenbou se nemusí snažit používat své vlastní svaly, stává se pasivní, klenba je sval, který musí posilovat-svaly nelze vytvarovat podpěrami, ale cvičením
  • dostatečně široký prostor pro prsty x zmáčknuté prsty nemůžou fungovat, takže je přestáváme používat
  • nezpevněný kotník x zpevněný kotník připomíná nohu v sádře, ochabuje
  • žádný podpatek x vyšší podpatek mění těžiště těla a tím celý pohybový mechanismus, zkracuje šlachy
  • malá hmotnost x podle literárních údajů každé navýšení hmotnosti obuvi o 100 g znamená, že denně naše nohy zvednou o 1 tunu navíc :-O
  • ohebnost do všech stran x ve tvrdé neohebné botě nemůžeme vnímat terén

„Devadesát devět procent dětí se rodí se zdravýma nohama. Do první třídy přijdou děti, které mají ve třiceti procentech vady nohou. Skutečné následky těchto vad a deformací se mohou v plné síle projevit až v dospělosti.“ Zdroj: TZ Sdružení českých spotřebitelů

ZDRAVÉ NEBO ZDRAVOTNÍ OBOUVÁNÍ?

V dnešní době si lidé pod pojmem zdravé (zdravotní) obouvání představí tradiční boty “z lékárny”. Je ale toto opravdu to, co našemu tělu prospívá?

Tato obuv má:

  • velmi tvrdou podrážku – naše tělo chodí nepřirozeně, dupeme na patu, (až 70% vjemů při chůzi vnímáme z plosky chodidla, což takto nejde)
  • anatomicky tvarovanou klenbu – noha ochabuje, leniví
  • stabilizátor paty
  • zpevněný kotník – jako u nohy v sádře
  • podpatky !!! – už i maličký podpatek mění držení těla (viz obrázek)

PŘECHOD NA BAREFOOT

Děti, které ještě nemají zakořeněny špatné návyky nemají problém chodit správně. Přechod člověka zvyklého nosit běžnou obuv na barefoot nemusí být vždy lehký. Během nošení běžné obuvi, jsme zapomněli na svou přirozenost a náš mozek už neumí používat naše vrozené pohybové mechanismy. Stručně řečeno, přirozený pohyb je nahrazen nepřirozeným. Nohy jsou znecitlivěné a svaly, které by normálně měly fungovat jsme díky běžné obuvi nepoužívali. Proto jsou lidé, kterým přechod na barefoot obuv dělá problémy. Je to dřina, jako každý výcvik. Často začínáme cítit svaly, o kterých jsme doposud nevěděli. Stejně i u bosé chůze je vše o trpělivosti, vůli, tréningu a informovanosti. Záleží v jakém stavu byla vaše noha než jste začali. Při přechodu na barefoot obuv je třeba aktivovat přirozené pohybové programy.

JAK CHODIT SPRÁVNĚ

  • nohy pokládejte na podložku jemně a tiše, tvrdé dopady na patu způsobí bolest
  • při chůzi používejte prsty, odrážejte se jimi “jakoby jste chtěli pod sebou roztočit zeměkouli”
  • plynule odvíjejte chodidlo, prsty by měly být aktivně zapojeny a nést nás, nezvedejte chodidla pomocí pánve a kyčle
  • mějte pevný střed těla, příliš jej nekývejte ze strany na stranu
  • při běhu je důležitý dopad na přední třetinu a špičku chodidla, ne tvrdě na patu

DŮLEŽITÁ JE REGENERACE SVALŮ A CVIKY NA PLOCHÉ NOHY

BOLAVÉ SVALY JSOU NORMÁLNÍ, BOLEST KOSTÍ, KLOUBŮ A ŠLACH ZNAČÍ ZRANĚNÍ

JAKÉKOLIV PROBLÉMY VŽDY KONZULTUJTE S DOBRÝM FYZIOTERAPEUTEM

INSPIRUJTE SE U DĚTÍ, KTERÉ NIKDY NENOSILY BĚŽNOU OBUV 🙂

Realita z klinické praxe fyzioterapeutů: více jak 90% procent dospělých pacientů používajících běžnou obuv nepoužívá prsty při chůzi – věc zcela zásadní pro přirozeně a zdravě fungující pohybový systém. 🙁