Jakou vybrat velikost?

Obuv Vás nikdy nesmí tlačit nebo nějak omezovat! Neměla by však také na noze „plandat“.

Obuv je vhodné zkoušet se „standardní ponožkou“, v plném zatížení a v zapnutém/zašněrovaném stavu (při zapnutí/zašněrování se pata „usadí“ do patní části).

Při zkoušení je vhodné ve stoje zvednout patu jedné nohy a opřít se pouze o prsty – při tomto manévru se prsty lehce posouvají v botě dopředu a zjistíte tak, jestli Vám zůstává dostatek volného místo před prsty.

Ideální je také v plně zašněrované či zapnuté obuvi udělat několik kroků. V běžecké obuvi se proběhnout.

Pokaždé změřte obě nohy. V případě potřeby Vám boty přeměříme.

POSTUP PŘI ZJIŠTOVÁNÍ VELIKOSTI

Nohu můžeme změřit více způsoby. Nejlépe speciálními měřidly PLUS 12 nebo Clewermess. Pokud tato měřidla nemáte, a bojíte se, že při obkreslení nohy může být velikost zkreslená, je nejlepší postavit se ke zdi nebo použít krabici.

  • bosou nohou se postavte patou ke zdi nebo k okraji krabice (noha musí být zatížená, nekrčit prsty)
  • udělejte značku ve středu paty a před nejdelším prstem nohy, tužku držte kolmo (můžete přiložit krabičku, aby byl bod kolmo)
  • změřte čistou vzdálenost mezi oběma body
  • obdobně postupujte při měření šířky, měřte body v nejširší části nohy (směrem od palce k malíkové hraně)

JAK POZNÁM, ŽE JE BOTA VHODNÁ?

Pro správnou funkci chodidla je důležitý nadměrek 12 mm (dítě), respektive 5 až 10 mm (dospělý).

ZKOUŠENÍ U DĚTÍ

Nechejte dítě projít, nemělo by zakopávat.

Použijte měřidlo PLUS12 (dobré i ke kontrole, jestli už dítě z boty nevyrostlo) nebo proužek tvrdého papíru, který vložíte do boty.

Pozor na oblíbené zkoušení přes patu nebo mačkání palce u nohy přes botu. Dítě automaticky skrčí prsty, takže se zdá, že je bota v pořádku.

Často se stává, že nadměrek vychází menší než 12 mm. U malého nadměrku se může stát, že nám botička nevydrží dlouho, protože z ní dítě rychleji vyroste. Proto je mnohdy ekonomičtější zvolit botičku s nadměrkem větším. V tomto případě doporučujeme si botičku vyzkoušet, zda v ní dítě nezakopává. A to hlavně v případě začínajících chodců, u kterých se doporučuje volit nadměrek okolo 1 cm.

Ukázka správné a nesprávné obuvi